Державна екологічна інспекція у Миколаївській області попереджає про заборону спалювання опалого листя та рослинних залишків

Можна багато аргументів наводити проти безглуздого, незаконного і варварського звичаю палити суху траву, стерню, очерети на берегах водойм. І жодного – «за». Однак, незважаючи на безліч статей у ЗМІ, постів у соцмережах, профілактичну та інформаційну роботу лісівників, пожежників, екологів, врешті, штрафи, щороку ми бачимо палаючі ниви, пасовиська, лісосмуги, узбіччя автотрас.

Спалюючи сухі залишки рослинності, люди часто не замислюються над тим, до яких наслідків це може призвести. А загрози чималі і пов’язані вони не лише з забрудненням ґрунтів чи загибеллю тварин і птахів, які гніздяться у траві, а перш за все мають шкідливий вплив на здоров’я і життя людей.

Питання щодо контролю спалювання сухої рослинності та опалого листя на території населених пунктів регулюється чинним законодавством України. Так, згідно пункту 4.4.2 «Правил утримання зелених насаджень у межах міст та інших населених пунктів України», затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 р. за № 105 категорично забороняється спалювати опале листя та сухі рослинні залишки на території населених пунктів.

Подібну за змістом норму містить стаття 27 Закону України "Про рослинний світ", яка зазначає, що випалювання сухої природної рослинності чи її залишків без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища забороняється.

Окрім того, чинним законодавством України встановлена відповідальність за порушення цих правових норм. Так, стаття 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення  передбачає відповідальність за випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, у вигляді штрафу на громадян від ста вісімдесяти до трьохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3060 грн -          6120 грн) і на посадових осіб - від дев’ятисот до однієї тисячі двохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (15300 грн – 21420 грн).

Ті самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот шістдесяти до семисот двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (6120 грн – 12240 грн) і на посадових осіб - від однієї тисячі двохсот шістдесяти до однієї тисячі восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (21420 грн – 30600 грн).

 Отже, наступного разу, коли надумаєте спалити листя, сміття чи суху траву, подумайте про те, скільки шкоди ви цим завдасте довкіллю, оточенню та самому собі.

eкологічна мапа

Стихійне сміттєзвалище? Не знаєте куди звернутись? Повідомте нам та відслідковуйте статус вирішення!
Залишити звернення