Розпочалась операція "Первоцвіт-2020"

Мільйони червонокнижних квітів ризикують знову опинитися на придорожніх прилавках, міських ринках, зупинках громадського транспорту, переходах. Щороку в нашій країні знищується близько 20 млн підсніжників, пролісків та інших сортів первоцвітів, внаслідок цього комахам не буде чим поживитися, страждатимуть дерева і сільськогосподарські культури і, врешті, люди, не отримують урожаю.

 

Наразі щовесни в Україні найбільше страждають сім видів первоцвітів:

 

Підсніжник звичайний

Багаторічна цибулинна рослина. Зростає у листяних лісах і чагарниках в Карпатах та західних лісостепових районах. Цвіте у березні-квітні (навіть у лютому, якщо тепла зима). Занесений до Червоної книги України у 2009 році.

 

Проліска дволиста

Декоративна, медоносна і лікарська рослина. Росте у листяних і мішаних лісах, по чагарниках, у лісостепових районах та на Поліссі. Цвіте у березні-квітні. Визнана такою, що потребує дбайливого використання та охорони.

 

Шафран Гейфелів (крокус)

Багаторічна декоративна культура. Зростає у горах Карпат, іноді зустрічається на Прикарпатті та заході Поділля. Цвітіння часто настає, коли ще на галявинах лежить сніг. Занесена до Червоної книги України у статусі "Неоцінена".

 

Білоцвіт весняний

Багаторічна декоративна рослина. Поширена на Закарпатті, частково – в Карпатах та Львівській області. Цвіте ранньою весною. Вважається рідкісним видом флори України, внесена до Червоної книги.

 


Сон розкритий (сон-трава)

Багаторічна декоративна та лікарська рослина. Росте у лісах, зустрічається на Поділлі та у східних районах України. Цвіте у квітні-травні. Занесена до Червоної книги.

 

 

 

Еритроній собачий зуб

Багаторічна трав'яниста і цибулинна рослина. Росте переважно в широколистяних лісах, заростях чагарників у Карпатах і на Прикарпатті, нещодавно була виявлена у Житомирській області. Цвіте в березні-квітні. Винищується через свої декоративні властивості, занесена до Червоної книги.

     


Конвалія

Багаторічна лікарська, ефіроолійна, отруйна і декоративна рослина. Поширена у мішаних лісах майже по всій Україні, крім півдня степу і високогір'я Карпат. Цвіте з кінця весни до середини літа. У зв'язку з хижацькою заготівлею на букети потребує охорони.

  

Попередження або штраф: Як карають за шкоду первоцвітам

За незаконний збір, збут та купівлю первоцвітів, занесених до державної Червоної книги, статтею 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено накладення штрафу від 510 до 1700 грн з конфіскацією рослини. При цьому аналогічні дії, вчинені щодо першоцвітів, які зростали в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, тягнуть за собою накладення штрафу від 1700 до 3655 грн з конфіскацією рослини.   Також варто зауважити, що за один екземпляр червонокнижної культури передбачена компенсація за її знищення, наприклад: підсніжники, шафрани (крокуси) - від 49 до 62 грн у залежності від виду, сон-трава –  від 37 до 62 грн у залежності від виду.

Щоб запобігти винищенню первоцвітів, щовесни Державна екологічна інспекція у Миколаївській області за участю правоохоронних органів проводять рейди поблизу місць їхнього ймовірного збору, транспортування та у місцях реалізації.

Що може врятувати первоцвіти

Первоцвіти може врятувати відповідальне ставлення населення. Для цього варто запам’ятати лише шість речей:

  • Рвати підсніжники, проліски, крокуси, сон-траву, тощо – не можна у жодному випадку;
  • Продаж первоцвітів – порушення закону;
  • Купуючи червонокнижні квіти, ви стаєте співучасником злочину;
  • Побачили, що хтось збирає чи продає первоцвіти, звертайтеся до поліції;
  • Хочете помилуватися весняними квітами, відвідайте найближчий парк чи ліс, зробіть фото.
   

eкологічна мапа

Стихійне сміттєзвалище? Не знаєте куди звернутись? Повідомте нам та відслідковуйте статус вирішення!
Залишити звернення