Про утримання диких тварин в неволі або напіввільних умовах

Упродовж останніх років особлива увага приділяється питанням порушення прав тварин, захисту їх від насильства та навмисного знищення. Приводом для цього стало істотне збільшення числа вкрай жахливих випадків жорстокого поводження з домашніми та дикими тваринами. Були внесені зміни до законодавства, зокрема, посилено покарання за подібні порушення.

Порушення умов утримання диких тварин та випадки жорстокого поводження з тваринами мають місце при використанні тварин у цирках, дельфінаріях, на вулицях населених пунктів, особливо курортних, де пропонуються послуги фотографування з дикими тваринами.

Подібне ставлення до тварин є несумісним з вимогами моральності та гуманності, спричиняє моральну шкоду людині, негативно впливає на виховання дітей в Україні та псує імідж країни.

Згідно ЗУ «Про захист тварин від жорстокого поводження» утримання диких тварин у неволі допускається:

- якщо створені умови, що відповідають їх біологічним, видовим та індивідуальним особливостям;

- за наявності дозволу, виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища (проте на сьогоднішній день механізму видачі дозволів на спеціальне використання диких тварин, передбачених законом, не існує);

- допускається утримання дрібних диких тварин, які традиційно утримуються людьми в неволі і можуть бути забезпечені умовами утримання відповідно до вимог цього Закону;

- без дозволу допускається в разі тимчасового утримання врятованої постраждалої тварини.

Власники диких тварин зобов’язані мати документи, що підтверджують законність набуття дикої тварини, ветеринарні документи на тварину.

Кількість тварин, що утримуються фізичною чи юридичною особою, обмежується можливістю забезпечення їм умов утримання відповідно до вимог Порядку утримання та розведення диких тварин, які перебувають у стані неволі або в напіввільних умовах. При цьому утримання тварин не повинно порушувати права та свободи осіб, які мешкають поряд.

Дикі тварини повинні утримуватися у вольєрах, клітках або інших приміщеннях, норми площі яких не можуть бути менші, ніж мінімальні норми згідно з додатком до Порядку утримання та розведення диких тварин, які перебувають у стані неволі або в напіввільних умовах.

Місце утримання тварин має забезпечувати достатній простір для розміщення диких тварин, бути обладнаним необхідними пристосуваннями, що забезпечують їх життєдіяльність (нори, гнізда, укриття, ставки, басейни тощо).

Годівля тварин має здійснюватися за кормовим раціоном, що враховує потреби для конкретного виду та індивідуальні потреби кожної особини. У тварин завжди має бути в доствтній кількості свіжа питна вода, до якої кожна тварина цілодобово має мати вільний доступ.

При утриманні диких тварин забороняється:

-       розміщувати в розташованих поруч приміщеннях диких тварин, взаємна присутність яких приводить до стресу;

-       допускати надмірне домінування одних особин диких тварин над іншими;

-       утримувати в одному приміщенні диких тварин, спільне мешкання яких може призвести до загибелі одної з них.

При використанні тварин у видовищних заходах забороняється примушування тварин до виконання неприродних для них дій, що призводять до травмувань, а також використання тварин в умовах надмірних фізіологічних навантажень.

Відповідальність за жорстоке поводження з тваринами передбачена ст. 89 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ст. 299 Кримінального кодексу України.

Втім, якщо не популяризувати гуманного ставлення до тварин, не підвищувати загальну правову культуру населення, змінити існуючу ситуацію навряд чи вдасться. Тож закликаємо не бути байдужими до проблем тварин!


eкологічна мапа

Стихійне сміттєзвалище? Не знаєте куди звернутись? Повідомте нам та відслідковуйте статус вирішення!
Залишити звернення